Samorządowe Przedszkole nr 117

Historia Samorządowego Przedszkola nr 117

"Pod Jarzębinką" w Krakowie

(Zdjęcie M. Bisek)

Nasze przedszkole znajduje się w Nowej Hucie, na obrzeżach Parku Bieńczyckiego, w otoczeniu zieleni, drzew i krzewów. Jest to budynek wolnostojący, jednopiętrowy, systematycznie remontowany w ostatnich latach. Ostatnie sale dydaktyczne odnowiono wiosną 2020r.

Przedszkole zostało oddane do użytku 1 września 1966 roku, a pierwsze przedszkolaki przyszły do nas już miesiąc poźniej, 1 października. Wraz z oddaniem budynku zadrzewiono przyległy teren, celem urządzenia ogrodu przedszkolnego. Dziś rosną tam piękne stare drzewa i chłodzą nas w upalne dni. Budynek został przewidziany na cztery oddziały, ale w związku z potrzebami środowiska w 1969 roku została podjęta decyzja o zwiększeniu liczby oddziałów do pięciu.

W 2016 roku Przedszkole obchodziło jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Z tej okazji otrzymało imię „Pod Jarzębinką” – z racji tego, że w otoczeniu budynku znajduje się sporo drzew tego gatunku. Zasadzono kolejne drzewko jarzębiny (jarząb pospolity) na pamiątkę jubileuszu. Rośnie w przedszkolnym ogrodzie.

Chociaż mamy już ponad 50 lat, dotychczas nasze Przedszkole miało tylko 4 Dyrektorów : panią Janinę Górniak w latach  1966 – 1984,  panią Janinę Czekaj w latach 1984 –  2002,  panią Jolantę Wilgocką w latach 2002 – 2007, a od 2007 do dziś panią Agnieszkę Knapik.

Obecnie „Pod Jarzębinką” mamy 120 przedszkolaków.

Codziennie zapewniamy dzieciom uśmiech, a Rodzicom – zadowolenie!